ZMIANA ADRESU WWW w związku z przekształceniem Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu na Centrum Usług Społecznych, z dniem 01.01.2024 r. zmieni się także adres strony internetowej i adres poczty elektronicznej. Od stycznia 2024 r. wszelkie niezbędne informacje dostępne będą pod adresem: www.cusswarzedz.pl, a kontakt mailowy z siedzibą CUS będzie możliwy dzięki poczcie elektronicznej sekretariat@cusswarzedz.pl Numery telefonów nie ulegną zmianie.

Na początku sierpnia pożegnaliśmy wolontariusza Europejskiego Korpusu Solidarności, Romaina Gauvreau, który zakończył swój prawie roczny pobyt w Polsce. Francuz przyjechał do nas w październiku zeszłego roku w ramach projektu „ESC – Nowe Horyzonty” finansowanego przez Unię Europejską, aby pracować z dziećmi i seniorami w placówkach Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu. Mieszkał w Domu Studenckim Politechniki Poznańskiej, a codziennie od poniedziałku do piątku przyjeżdżał do Swarzędza i ubogacał swoją wiedzą i umiejętnościami zajęcia w Dziennym Domu „Senior Wigor”, Dziennym Domu Pomocy, Centrum Międzypokoleniowym „Pogodna”, Centrum Aktywności Seniora oraz Świetlicy Integracyjno-Terapeutycznej w Gruszczynie.

Czas projektu był niezwykle ważny dla samego wolontariusza. Romain wziął udział w dwóch międzynarodowych szkoleniach Europejskiego Korpusu Solidarności – w Warszawie i Toruniu, przez 8  miesięcy uczył się języka polskiego na profesjonalnym, międzynarodowym kursie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, odwiedził 14 polskich miast (m.in. Warszawę, Toruń, Kraków, Wrocław, Trójmiasto), zwiedził wiele ważnych muzeów, galerii i atrakcji turystycznych (m.in. Zamek Królewski na Wawelu, Kopalnię Soli w Wieliczce, były niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz i Auschwitz-Birkenau), przygotował i zaprezentował 10 prezentacji multimedialnych o kulturze Francji, współorganizował warsztaty kulinarne przygotowując rodzime potrawy (m.in. galette des rois, quiche lorraine, crêppes), trzy razy wystąpił przed kamerami udzielając wywiadów w telewizji STK, a także spotkał się z uczniami II L.O. w Swarzędzu, którym przedstawił możliwości, jakie daje wolontariat odbywany w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

W dniu zakończenia swojego działania Romain otrzymał od Ośrodka Pomocy Społecznej certyfikat Youthpass stanowiący oficjalne potwierdzenie jego kompetencji oraz certyfikat uczestnictwa w Europejskim Korpusie Solidarności.

Dzisiaj Romain jest już w swoim domu w Saint Philbert du Pont Charrault we Francji, do którego dotarł po prawie dwudniowej podróży z Poznania. Wiemy, że czas, który spędził w Swarzędzu i Polsce był dla niego pod wieloma względami przełomowy i pozostanie w jego pamięci jako wspomnienie wyjątkowej przygody. Mamy nadzieję, że doświadczenie i umiejętności zdobyte w trakcie projektu Romain będzie mógł wykorzystywać w życiu ku pożytkowi swojemu i innych ludzi. Bonne chance Romain!

Dariusz Bugajski