ZMIANA ADRESU WWW w związku z przekształceniem Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu na Centrum Usług Społecznych, z dniem 01.01.2024 r. zmieni się także adres strony internetowej i adres poczty elektronicznej. Od stycznia 2024 r. wszelkie niezbędne informacje dostępne będą pod adresem: www.cusswarzedz.pl, a kontakt mailowy z siedzibą CUS będzie możliwy dzięki poczcie elektronicznej sekretariat@cusswarzedz.pl Numery telefonów nie ulegną zmianie.

Wraz z nadejściem jesieni przyjechała do Swarzędza nowa wolontariuszka Europejskiego Korpusu Solidarności, Orlane Gaignard. Orlane ma 21 lat, jest Francuzką, pochodzi z miasteczka Avessac leżącego na pograniczu departmentu Loara Atlantycka i Ille-et-Vilaine. Bardzo lubi zwierzęta i przyrodę. We Francji studiuje psychologię, ale postanowiła zrobić sobie roczną przerwę i zaangażować się w pracę z ludźmi za granicą. Podobnie jak jej poprzednik i rodak, Romain Gauvreau, Orlane pracuje z seniorami i dziećmi w placówkach Ośrodka Pomocy Społecznej. Od poniedziałku do piątku wolontariuszka uczestniczy w codziennych, planowych aktywnościach, ale również przygotowuje autorskie zajęcia, takie jak: prezentacje multimedialne na temat kultury francuskiej, warsztaty kulinarne, lekcje języka angielskiego i zajęcia manualne. W czasie całego projektu Ośrodek Pomocy Społecznej zapewnia Orlane kompleksowe wsparcie, na które składa się m.in.: zakwaterowanie w pokoju jednoosobowym w akademiku Politechniki Poznańskiej, roczny, międzynarodowy kurs języka polskiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, kieszonkowe, dodatek żywnościowy, bilety komunikacji miejskiej, służbowy telefon i laptop, zwrot kosztów podróży oraz spotkania z mentorką.

Trzeba przyznać, że ostatnie tygodnie są dla Orlane wyjątkowe. Jest bowiem w Polsce po raz pierwszy w życiu. Po raz pierwszy również wyjechała poza granice Francji na tak długo – jej pobyt i praca w naszym kraju będą trwały 10 miesięcy – dokładnie 304 dni. Orlane zwiedziła już Swarzędz, w trakcie poznawania placówek Ośrodka Pomocy Społecznej spotkała kilkadziesiąt nowych osób, odwiedziła także wiele ciekawych miejsc w Poznaniu i okolicy, na przykład: Plac Adama Mickiewicza, Plac Wolności, Stare Miasto, Ostrów Tumski i Muzeum Narodowe, była również w Puszczy Zielonce i na Dziewiczej Górze, nauczyła się już także wypowiadać podstawowe zwroty po polsku.

Witamy Orlane serdecznie w Swarzędzu i na początku tej nadzwyczajnej przygody, jaką jest wolontariat europejski, życzymy jej wielu dobrych doświadczeń, radości z odkrywania jeszcze nieznanej, a pięknej kultury Polski oraz satysfakcji z wybranej drogi.

Dariusz Bugajski

Koordynator projektu „ESC – Nowe Horyzonty”  

Projekt wolontariatu indywidualnego „ESC - Nowe Horyzonty”, koordynowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu, jest finansowany przez Unię Europejską i odbywa się w ramach programu Europejski Korpus Solidarności.