ZMIANA ADRESU WWW w związku z przekształceniem Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu na Centrum Usług Społecznych, z dniem 01.01.2024 r. zmieni się także adres strony internetowej i adres poczty elektronicznej. Od stycznia 2024 r. wszelkie niezbędne informacje dostępne będą pod adresem: www.cusswarzedz.pl, a kontakt mailowy z siedzibą CUS będzie możliwy dzięki poczcie elektronicznej sekretariat@cusswarzedz.pl Numery telefonów nie ulegną zmianie.

W czwartek 27 kwietnia francuski wolontariusz Europejskiego Korpusu Solidarności, Romain Gauvreau, odwiedził II Liceum Ogólnokształcące w Swarzędzu i spotkał się z uczniami klas III i IV. W czasie spotkania pokazał autorską prezentację, opowiadał o sobie, o Francji i o swojej pracy w Ośrodku Pomocy Społecznej w Swarzędzu. Krok po kroku wytłumaczył, co trzeba zrobić, żeby wyjechać do jednego z krajów Europy i zaangażować się w ciekawy projekt międzynarodowy.

Celem spotkania było przekazanie swarzędzkim licealistom wiadomości o wolontariacie europejskim, poznanie przez nich konkretnej osoby, która jako obcokrajowiec realizuje działanie za granicą oraz zachęcenie ich do podejmowania podobnych inicjatyw, na przykład w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Moment życia, w którym znajdują się uczestnicy spotkania, jest najlepszy do zaplanowania i podjęcia służby wolontariackiej, na którą później zwyczajnie nie będzie już czasu. Dlatego właśnie Europejski Korpus Solidarności proponuje młodym osobom w wieku 18-30 lat cały szereg projektów o najróżniejszej tematyce, prowadzonych we wszystkich krajach Unii Europejskiej i krajach partnerskich – z pewnością każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Warto wspomnieć, że każdy wolontariusz po przyjeździe do danego kraju ma zapewnione ubezpieczenie, lokum, kurs języka obcego, opiekę mentora, cykl szkoleń oraz regularną wypłatę obejmującą kieszonkowe, dodatek żywnościowy, pieniądze na zakup biletów komunikacji miejskiej i doładowania do telefonu. Wyjechać może każdy, bez względu na stopień znajomości języka obcego (choć bardzo ułatwia życie komunikowanie się po angielsku czy niemiecku), poziom wykształcenia czy wyznawane poglądy. Esencję projektu stanowi codzienna praca według zasad ustalonych w umowie wolontariackiej, zawartej jeszcze przed wyjazdem, poszerzanie wiedzy językowej i kulturowej oraz zdobywanie osobistego doświadczenia życiowego z dala od domu rodzinnego.

Osoby zainteresowane tematem wolontariatu europejskiego zapraszamy do odwiedzenia stron Europejskiego Korpusu Solidarności (eks.org.pl) oraz Europejskiego Portalu Młodzieżowego (youth.europa.eu). Naprawdę warto!

Dariusz Bugajski

Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu