ZMIANA ADRESU WWW w związku z przekształceniem Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu na Centrum Usług Społecznych, z dniem 01.01.2024 r. zmieni się także adres strony internetowej i adres poczty elektronicznej. Od stycznia 2024 r. wszelkie niezbędne informacje dostępne będą pod adresem: www.cusswarzedz.pl, a kontakt mailowy z siedzibą CUS będzie możliwy dzięki poczcie elektronicznej sekretariat@cusswarzedz.pl Numery telefonów nie ulegną zmianie.

Romain Gauvreau – właśnie tak nazywa się nowy wolontariusz Europejskiego Korpusu Solidarności, który będzie odbywał swój 10-miesięczny wolontariat w Ośrodku Pomocy Społecznej w Swarzędzu. Romain jest rodowitym Francuzem i przyjechał do nas 3 października z małej miejscowości Saint-Philbert-du-Pont-Charrault leżącej w departamencie Vendée w Kraju Loary. Okręg ten jest bardzo zżyty z oceanem. Pełno tutaj urokliwych plaż, małych nadmorskich miejscowości i portów rybackich. Mała ojczyzna Romaina obfituje również w najróżniejsze ciekawostki i atrakcje turystyczne. Przykładem może być wyspa Noirmoutier, która jest świetnym miejscem do obserwowania przypływów i odpływów, miasto Les Sables-d’Olonne, w którym znajduje się start i meta regat żeglarskich dookoła świata (Vendée Globe) czy wielki park historyczny le Puy du Fou przyciągający każdego roku ponad dwa miliony zwiedzających. Więcej szczegółowych wiadomości o swoim regionie Romain przekaże Państwu sam w kolejnych artykułach i wywiadach telewizyjnych.

Wracając do projektu, trzeba zauważyć, że pierwsze dni po przylocie to dla każdego wolontariusza bardzo intensywny czas. Również Romain musiał odbyć przysłowiowy maraton i załatwić wspólnie z koordynatorem szereg niezbędnych kwestii organizacyjnych, takich jak: zakwaterowanie w akademiku Politechniki Poznańskiej, zrobienie pierwszych zakupów, zameldowanie w Urzędzie Miasta Poznania, otwarcie konta osobistego w banku, zapoznanie się z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej w Swarzędzu i Poznaniu, przejście szkolenia BHP czy rozpoczęcie rocznego kursu języka polskiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Jednak najważniejszym momentem pierwszego tygodnia było spotkanie z ludźmi, którzy tworzą Ośrodek Pomocy Społecznej. Romain odwiedził siedzibę instytucji przy ulicy Poznańskiej i wszystkie placówki, w których będzie pracował. Spotkał się z panią dyrektor, Agnieszką Maciejowicz, pracownikami oraz uczestnikami zajęć – dziećmi i seniorami. Odpowiadał na szereg ich pytań o Francję, rodzinę, wykształcenie, osobiste zainteresowania i wolontariat. Jednocześnie opowiadał o swoim domu, o gminie Chantonnay, z której przyjechał, a nawet poczęstował seniorów przywiezionym przez siebie specjałem z rejonu Vendée – pieczywem „Gâche”, do złudzenia przypominającym naszą polską chałkę. Po pokrojeniu każdy kawałek ciasta został posmarowany warstwą pysznego syropu z pigwy zrobionego przez babcię Romaina. Trzeba powiedzieć, że słodki przysmak zrobił niemałe wrażenie na uczestnikach degustacji.

Dla człowieka, jak Romain, który nigdy nie był w Polsce i nie zna języka, tak intensywny początek pobytu pozostanie z pewnością wyjątkowym doświadczeniem. Cieszymy się bardzo, że po Luksemburce Karimie i Węgierce Ági naszym nowym wolontariuszem będzie Francuz, który zapewne swoją osobowością wniesie do placówek Ośrodka wiele dobra i świeżości, a w naszej gminie będzie ambasadorem mało przez nas znanego zakątka Francji.

Romain, witamy Cię serdecznie i życzymy Ci wielu świetnych doświadczeń związanych z Twoim pobytem w Polsce i pracą w Ośrodku. Powodzenia! Bonne chance!

Dariusz Bugajski
Koordynator projektu „ESC – Nowe Horyzonty”

 

Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje projekty wolontariatu europejskiego od 2007 roku. Obecny projekt nosi tytuł „ESC – Nowe Horyzonty”, jest dofinansowany przez Unię Europejską i będzie trwał dokładnie rok – od 1 września 2022 roku do 31 sierpnia 2023 roku. Jego główną ideą jest zaangażowanie społeczne i obywatelskie młodego Europejczyka w celu podnoszenia kompetencji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.