Wolontariat - to dobrowolna, bezpłatna i świadoma działalność na rzecz innych, wykraczająca poza związki rodzinno – koleżeńsko – przyjacielskie. Jest to poświęcenie własnego czasu i energii na rzecz społeczności lokalnej, osób spoza własnej rodziny czy na rzecz rozwoju środowiska.

 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu w swoich codziennych działaniach prowadzonych w ramach ustawy o pomocy społecznej w niektórych przypadkach korzysta z pomocy wolontariuszy. Młodzi ludzie, którzy chętnie i z własnej woli pomagają innym to uczniowie swarzędzkich szkół i harcerze. Kierowani są do pomocy głównie osobom starszym i niepełnosprawnym. Pomagają zrobić zakupy, pielęgnować ogród czy wyjść na spacer. Często potrzebna jest tylko zwykła, codzienna rozmowa lub wysłuchanie drugiego człowieka i z tym nasi wolontariusze też dobrze sobie radzą.

 

Z własnych doświadczeń wiemy, że wolontariat jest szansą na zdobycie nowych umiejętności, na poznanie ciekawych ludzi i świata, uwrażliwia na potrzeby drugiego człowieka i pozwala oderwać się od codziennych obowiązków.