Dnia 16.06.2018. uczestnicy Dziennego Domu „Senior-Wigor”, Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Klubów Młodych Duchem ze Swarzędza wzięli udział w wycieczce do Winnej Góry.   W tej malowniczej, wielkopolskiej miejscowości żył i działał wielki polski generał Jan Henryk Dąbrowski. 30 czerwca 1807 roku  wieś Winna Góra, której nazwa pochodzi od winnic znajdujących się tam w średniowieczu, została podarowana przez Napoleona Bonaparte właśnie generałowi Dąbrowskiemu.

 

Zwiedziliśmy piętrowy pałac z zajazdem wysadzanym lipami stanowiącym perłę Winnej Góry, następnie odwiedziliśmy piękny kościół na wzgórzu wybudowany w 1766 roku, w którym znajduje się grobowiec generała. Ze wzruszeniem odśpiewaliśmy hymn Polski. „Nie mieliśmy pojęcia o tym, iż tak niedaleko Swarzędza żył tak wspaniały patriota o którym opowiada refren naszego hymnu narodowego”-skomentował jeden z uczestników wyjazdu.

Po takiej historycznej uczcie przyszedł czas na piknik w Miłosławiu. Zjedliśmy kiełbaski z grilla, pajdę ze smalcem i ogórkiem oraz pyszny słodki placek. Śpiewaliśmy piosenki patriotyczne  przy dźwiękach gitary. Korzystaliśmy z pogody, która nam dopisała i wróciliśmy do Swarzędza w dobrych nastrojach i z odświeżoną wiedzą historyczną. To był kolejny udany wyjazd.

 

Rafał Wójtowicz                            

Dzienny Dom „Senior-Wigor”

 

podczas wycieczki  podczas wycieczki  podczas wycieczki