W październiku 2014 roku witaliśmy wolontariuszkę Helenę Link, która przyjechała do nas z Niemiec na 9 miesięcy, a w czerwcu nadszedł czas pożegnania.

 

W Swarzędzu Helena pracowała na rzecz dzieci i młodzieży ze Świetlicy Terpautyczno-Integracyjnej w Gruszczynie, Świetlicy Wiejskiej w Uzarzewie i Placówki Wsparcia Dziennego „Nasza Dziupla”, a także na rzecz seniorów z Klubów Młodych Duchem, których uczyła głównie języka niemieckiego. Helena uczestniczyła przez cały swój pobyt w Polsce w kursie języka polskiego dla obcokrajowców, prowadzonym na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Kurs pomógł jej szybciej opanować język polski, dzięki czemu po krótkim czasie potrafiła komunikować się w codziennych sytuacjach w sposób swobodny i zrozumiały. Nieformalne sposoby nauki języka tj. praca z dziećmi, młodzieżą i seniorami oraz spędzanie wolnego czasu z nowymi znajomymi wpłynęły na szybkość opanowania przez nią  języka polskiego. Ewelina – mentorka Heleny, która była odpowiedzialna głównie za wprowadzenie do społeczności lokalnej oraz zapoznanie z topografią miasta codziennie pomagała jej w nauce naszego języka.

 

Helenę  zapamiętamy jako bardzo otwartą, kontaktową i nieustannie uśmiechniętą młodą kobietę, która zawsze kreatywnie i obowiązkowo podchodziła do swojej pracy. Spotkania z nią były pełne pozytywnej energii, którą zarażała wszystkich dookoła. Nasza wolontariuszka szybko zaaklimatyzowała się w nowym miejscu i warunkach, przez co od samego początku chętnie przychodziła do pracy, która dawała jej dużo radości i satysfakcji. Zdobyła wiele nowych doświadczeń i umiejętności oraz poznała naszą kulturę i tradycje. Udział w projekcie sprawił, że stała się odpowiedzialna, samodzielna i nauczyła się podejmować własnych decyzji.

 

24 czerwca pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, Placówek, w których pracowała, dzieci, młodzież uczęszczająca w zajęciach, a także mentor uroczyście podziękowali i pożegnali Helenę. Spotkanie odbyło się w rodzinnej atmosferze. Jak to w rodzinie, podczas spotkania była radość z tego, że mogliśmy poznać Helenę ale i smutek, że to już koniec naszej wspólnej przygody.

 

Helenie życzymy realizacji zamierzeń i planów związanych z dalszą edukacja, spełnienia marzeń, szczęścia w życiu osobistym i wielu niezwykłych podróży.

 

Anna Roszkowiak

 

 Tort przygotowany z okazji pożegnania Heleny. Na torcie napis "Dziękujemy Ci Helenko"Helena trzyma w dłoniach dużą kartkę z podziękowaniamiHelena odbiera z rąk kierownika sekcji profilaktyki i animiacji społecznej podziękowania za swoja pracęDzieci ustawione w kolejnkę żegnają się z HelenąOd każdej z osób Helena otrzymała podarunek wykonany ręcznie