Biuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn informacji publicznej

Logo Ośrodka Pomocy Społecznej

 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu, pomimo różnych trudności związanych z trwającą od ponad dwóch miesięcy sytuacją, nie zawiesił projektu „ESC – Nowe Horyzonty”. Działania projektu przeprowadzanego w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności trwają nadal, choć w zmienionej, zdalnej formie. Przypomnijmy, że Karima Heinen, wolontariuszka pochodząca z Luksemburga, przyjechała do Swarzędza w listopadzie zeszłego roku, żeby pracować z miejscowymi seniorami i dziećmi w placówkach Ośrodka Pomocy Społecznej. Karima działała z powodzeniem, przygotowując zajęcia językowe i pomagając kadrze w codziennych obowiązkach, do 12 marca. Wówczas, w związku z wprowadzeniem przez rząd stanu zagrożenia epidemicznego, Karima musiała wrócić do swojego domu w Luksemburgu. Wolontariuszka do dzisiaj pracuje zdalnie na podstawie indywidualnego harmonogramu ustalanego przez koordynatora projektu. Karima przygotowuje schematy lekcji z języka niemieckiego i angielskiego dla dzieci i seniorów (gramatyka, rozmówki, quizy i krzyżówki), współpracuje przy tworzeniu nowej zakładki o Europejskim Korpusie Solidarności, która zostanie umieszczona na stronie internetowej Ośrodka Pomocy Społecznej oraz tworzy prezentacje multimedialne o Luksemburgu dla swarzędzkich seniorów.

 

Do tej pory opowiadała w nich o geografii i przyrodzie swojej ojczyzny oraz nagrała dwie części „Legendy o pięknej Meluzynie”, jednego z najbardziej znanych podań Luksemburga. Karima, biorąc udział w zajęciach online, ukończyła niedawno kurs języka polskiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Egzamin końcowy zdała na ocenę bardzo dobrą. W dniu, w którym piszę ten tekst, Karima rozpoczyna ewaluację pośrednią (Mid-term Meeting) przygotowaną i prowadzoną przez trenerów Narodowej Agencji Europejskiego Korpusu Solidarności. To międzynarodowe spotkanie, a zarazem trening wolontariuszy z całej Europy przebywających w Polsce, normalnie odbywało się w Toruniu i było połączone ze zwiedzaniem miasta. Tym razem przyjmie ono formę zdalną. Przez pięć dni wolontariusze będą spotykać się online z trenerami w grupach zadaniowych, podsumowując pół roku pobytu i pracy w Polsce oraz planując przyszłe działania. Aktywność Karimy w ramach projektu „ESC – Nowe Horyzonty” przewidziana jest do 14 września 2020 roku. Mamy głęboką nadzieję, że będziemy dziękować jej za wszystko, co zrobiła w Swarzędzu nie zdalnie, przez Internet, ale twarzą w twarz, z uśmiechem, przy wspólnym stole z kawą i ciastkiem.

 

Dariusz Bugajski

Sekcja Profilaktyki Uzależnień i Animacji Społecznej

 

Karima Heinen w swoim domu w Differdange

 

Witajcie! Jak niektórzy z Was wiedzą, jestem wolontariuszką z Luksemburga. Przyjechałam do Swarzędza w listopadzie zeszłego roku za sprawą Europejskiego Korpusu Solidarności. To program Unii Europejskiej, który pozwala osobom w wieku od 18 do 30 lat działać na rzecz różnych społeczności lokalnych. Żeby zostać wolontariuszką tego właśnie programu musiałam zarejestrować się w międzynarodowej bazie wolontariuszy, w której również można wyszukiwać projekty ogłoszone przez organizacje z całej Europy. W efekcie istnieje możliwość wyboru działania w swojej ojczyźnie albo poza jej granicami. Spośród różnych ofert ostatecznie wybrałam projekt Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu, „ESC – Nowe Horyzonty”. Następnie zgłosiłam się do mojej organizacji wysyłającej, którą jest Agence Nationale pour l'Information des Jeunes z miasta Luksemburg. To w niej przeszłam szkolenie przedwyjazdowe, zostałam ubezpieczona i podpisałam umowę wolontariacką.

 

W Swarzędzu jestem od trzech miesięcy. To czas wspaniałych doświadczeń i przeżyć, dzięki którym mam poczucie własnego rozwoju. Na pewno jestem inną osobą, niż przed przyjazdem do Polski, i to w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Stałam się bardziej odpowiedzialna i dowiedziałam się wielu nowych rzeczy o sobie. Zajęcia z seniorami i dziećmi pomogły mi uzyskać większą pewność siebie, a to dlatego, że często staję przed nimi i uczę ich różnych języków. Projekt „ESC – Nowe Horyzonty” to dla mnie również czas intensywnego podnoszenia kompetencji osobistych. Dwa razy w tygodniu biorę udział w profesjonalnym kursie języka polskiego w grupie międzynarodowej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Właśnie skończyłam pierwszy semestr z wynikiem bardzo dobrym. Niedawno wróciłam również z Warszawy, w której byłam na tygodniowym szkoleniu „On-arrival” dla wolontariuszy z całej Europy. W czasie szkolenia dowiedziałam się, jak najefektywniej wykorzystać czas mojego pobytu w Polsce, mogłam uzyskać wiele ciekawych rad od zawodowych trenerów i wymienić się swoimi doświadczeniami z pozostałymi uczestnikami Europejskiego Korpusu Solidarności. Jak widzicie projekt stanowi świetną okazję, żeby poznawać nowych znajomych, uczyć się kolejnych języków oraz odkrywać obcą kulturę. Kończąc, muszę powiedzieć, że decyzja o udziale w projekcie Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu była jedną z najlepszych w moim życiu. Jeśli tylko macie okazję, przyłączcie się do Europejskiego Korpusu Solidarności i zróbcie coś pożytecznego dla siebie i innych.

 

Karima Heinen

 

GAIK  Dziupla  CAS 

 

 

 

W piątek 15 listopada przyjechała do Swarzędza kolejna wolontariuszka Europejskiego Korpusu Solidarności. W ramach projektu “ESC-Nowe Horyzonty” koordynowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej będzie pracowała w świetlicach i placówkach senioralnych. Jednocześnie będzie rozwijała swoją osobowość ucząc się języka polskiego na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, biorąc udział w międzynarodowych szkoleniach i poznając bogactwo kultury naszego kraju. Poniżej przedstawiamy Państwu przetłumaczony tekst, który wolontariuszka napisała specjalnie dla Państwa:

 

Serdeczne “cześć” dla wszystkich w Polsce! Nazywam się Karima Heinen i chciałam opowiedzieć Państwu trochę o sobie. Mam 21 lat i pochodzę z Luksemburga. W tym roku zdecydowałam się wziąć udział w wolontariacie. W związku z tym będę w Polsce przez 10 miesięcy. Głównym celem mojego projektu jest pomoc osobom starszym oraz dzieciom. Jestem tutaj po to, aby uczyć ich różnych języków, ale również ja sama będę uczyć się od nich. Ponieważ jestem osobą wielojęzyczną seniorzy i dzieci, z którymi będę się spotykać mają wybór, którego języka chcą się uczyć. Może to być francuski, niemiecki, angielski, luksemburski albo marokański. Przede wszystkim będę uczyła języka angielskiego, ponieważ obecnie jest on najważniejszym językiem na świecie. Możecie Państwo zadać sobie pytanie, czego osoby, z którymi będę pracować mogą nauczyć mnie samą? Posłużę się kilkoma przykładami. Obecnie uczę się języka polskiego, a w tej nauce wspierają mnie dzieci i seniorzy, z którymi pracuję na co dzień. A polski, jak mówi większość spotkanych przeze mnie osób, jest jednym z najtrudniejszych do nauki. Kolejnym przykładem może być to, że każdy człowiek, szczególnie starszy, ma swoją opowieść. Myślę, że ważne dla seniorów jest to, że mogą dzielić się swoim doświadczeniem. A dzięki temu ja będę mogła zdobywać wiedzę o życiu, o sprawach, których nawet sobie nie wyobrażałam. Jestem bardzo szczęśliwa, że mam szansę pracować zarówno z ludźmi starszymi i dziećmi, z osobami chorymi i zdrowymi. Cieszę się, że mogę współpracować z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Swarzędzu i mam nadzieję, że nasze relacje będą naprawdę miłe i przyjemne. Pozdrawiam wszystkich mieszkańców Swarzędza!

 

Karima Heinen

 

 Zdjęcie do artykułu

 

Witajcie! Nazywam się Gioele Vasile. Mam 25 lat i przyjechałem do Swarzędza z Włoch. Mam dwóch braci. Uczyłem się w liceum Sacro Cuore w Syrakuzach na Sycylii i tam uzyskałem dyplom z fakultetu socjologiczno-psychologiczno-pedagogicznego. Pod koniec szkoły średniej zacząłem poważnie martwić się o moją przyszłość. Nie miałem żadnego konkretnego pomysłu ani pasji, za którymi mógłbym podążać. Jednocześnie nie chciałem podejmować żadnej złej decyzji dotyczącej mojego życia.

 

Wolny czas zacząłem wykorzystywać na działania wolontariackie i udział w licznych rozmowach kwalifikacyjnych o pracę. Dzisiaj moim celem nadal jest uczestnictwo w wielu różnych doświadczeniach, które pozwolą mi sprecyzować osobistą ideę życia, które pozwolą mi wejść w kontakt z konkretnymi problemami. Przez dwa lata mieszkałem w Turynie i w tym czasie odkryłem istnienie Wolontariatu Europejskiego (w skrócie EVS). Dla mnie projekty EVS stały się świetną okazją do poznania nowej kultury, podróżowania, a przy okazji przeżywania doświadczeń, których poszukiwałem. Po raz pierwszy w ramach wolontariatu pojechałem na 15 dni do Chorwacji, żeby spędzić czas  w kontakcie z naturą, pomagać w czyszczeniu ulic i wykonywać inne zadania. Nie bałem się wyjechać do innego kraju. Podróż poza Włochy nie stanowiła dla mnie problemu, ale na miejscu nie było wcale tak łatwo. Powodem była komunikacja w języku angielskim i moja nieśmiałość. Ostatecznie jednak bardzo cenię sobie tamto doświadczenie, przede wszystkim dlatego, że pozwoliło mi ono poprawić mój angielski. Po tym wyjeździe zacząłem szukać innego projektu, ale dłuższego i z innym typem działania. Wysłałem moją kandydaturę na projekt EVS i nawiązałem kontakt z organizatorami. Obecnie jestem  w Swarzędzu i biorę udział w 5-miesięcznym wolontariacie.

 

Mieszkam w akademiku w Poznaniu i na co dzień pracuję w czterech placówkach Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu, dwóch dla seniorów i dwóch dla dzieci. Moim zadaniem jest pomoc w organizowaniu zajęć, na przykład gram  z dziećmi w gry albo uczę seniorów języka angielskiego i włoskiego. Robię takie rzeczy pierwszy raz  w życiu, ale pomimo tego, nie boję się aż tak bardzo. Postanowiłem, że będę przyjmował sytuacje takimi, jakimi przychodzą do mnie – spróbuję się w nich jakoś odnaleźć improwizując albo zorganizuję się lepiej, gdy spotkają mnie następnym razem. Największym problemem, który mam do dzisiaj jest rozmowa, szczególnie z dziećmi. Nie znam języka polskiego, a dzieci nie znają zbyt dobrze angielskiego, dlatego komunikacja jest czasami dość trudna. Jednak w świetlicach pracują ludzie, którzy pomagają mi pokonać trudności, poza tym raz w tygodniu biorę udział w kursie języka polskiego. Jak już wspomniałem, jestem trochę nieśmiały. To nie zawsze jest kłopotliwe. Wszystko zależy od tego, jak wykorzystujesz swoją nieśmiałość. Jestem tutaj po to, żeby pomagać dzieciom, dlatego nie chcę, żeby ona stanowiła przeszkodę. Takie podejście pomaga mi pokonywać ją. Na tę chwilę dzieci chcą ze  mną rozmawiać i grają ze mną w różne gry. Kolejnym problemem, szczególnie na początku, było organizowanie lekcji z seniorami. Nigdy przedtem nikogo nie uczyłem i nie wiedziałem, od czego mam zacząć. Muszę jednak powiedzieć, że ludzie w placówkach są sympatyczni i szukają sposobu, w jaki mogliby mi pomóc. Są zaciekawieni, chcą wiedzieć wiele rzeczy. Z kolei osoby, które tutaj pracują, dają mi dużo przydatnych rad. Chciałbym jeszcze powiedzieć coś o Polsce… Gdy wiedziałem już, że przyjadę właśnie tutaj, nie czułem strachu. Chciałem poznać nowe realia i język. Nie miałem też problemu z tym, żeby mieszkać z nieznajomymi. Co prawda, słońce w Polsce jest trochę inne, w pewnym sensie „poetyckie”. W wyniku tego szybko poczułem, że tutaj jest o wiele zimniej niż we Włoszech, ale na szczęście bardzo szybko przyzwyczajam się do temperatur.   

 

Gioele Vasile

Uczestnik Wolontariatu Europejskiego
w Ośrodku Pomocy Społecznej w Swarzędzu

 

1  2   3

 

Z pierwszymi promieniami wiosennego słońca przybył do Swarzędza kolejny uczestnik Wolontariatu Europejskiego. Gioele Vasile, bo o nim mowa, jest czternastym wolontariuszem w historii projektów prowadzonych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu w ramach programu Erasmus+. Gioele urodził się w Katanii na Sycylii, dzieciństwo spędził w pobliskiej Floridii i Syrakuzach. Obecnie jego rodzina mieszka w La Spezia i to właśnie z tego liguryjskiego miasta przyjechał do Polski. W 2013 roku Gioele ukończył szkołę średnią, Instytut Sacro Cuore w Syrakuzach. Głównymi przedmiotami wykładanymi w Instytucie były socjologia, pedagogika oraz psychologia. Trzy lata później nasz gość uzyskał dyplom z twórczego pisania w Międzynarodowej Szkole Komiksu w Turynie. Gioele ma w sobie chęć pomagania innym i jest szczerze zainteresowany wolontariatem. W niedalekiej przeszłości pracował w jadłodajni Caritasu w Genui, pomagał w utrzymaniu czystości akademika Młodzieżowej Służby Misyjnej (SERMIG) w Turynie, przebywał również na wolontariacie w Chorwacji. Do niedawna jednym z jego największych marzeń było podróżowanie po świecie i gromadzenie doświadczeń po to, by potem przelać je na papier. Powiedział mi, że porzucił myśl o zostaniu pisarzem, ale być może spotkanie z Polską sprawi, że powróci na drogę twórczości.

 

Gioele, podobnie jak wszyscy poprzedni wolontariusze, przyjeżdża do Ośrodka Pomocy Społecznej, aby pracować z dziećmi w świetlicach socjoterapeutycznych i z seniorami w Dziennym Domu „Senior-Wigor” oraz Centrum Aktywności Seniora. Do jego głównych obowiązków należeć będzie uczestnictwo i pomoc kadrze w codziennych zajęciach, przygotowywanie lekcji językowych dla seniorów oraz dzielenie się wiedzą o kulturze swojej ojczyzny z uczestnikami zajęć. W czasie pobytu trwającego 5 miesięcy Gioele będzie uczył się języka polskiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, będzie również poznawał bogactwo dziedzictwa naszego kraju, zwiedzając i biorąc udział w różnych szkoleniach – jedno z nich odbywać się będzie  w Warszawie. Istotą projektu „EVS – Nowe Horyzonty” koordynowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu jest walka z wykluczeniem społecznym poprzez edukację międzykulturową  i międzypokoleniową, przełamywanie barier językowych oraz wspieranie idei uczenia się przez całe życie. Dofinansowanie otrzymane w ramach programu Erasmus+ pozwala Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Swarzędzu przeprowadzać wspólne działania z obywatelem kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Ma to pozytywny wpływ na zwiększanie świadomości europejskiej społeczności lokalnej, szczególnie dzieci i seniorów korzystających z usług placówek Ośrodka Pomocy Społecznej.

 

Na początku działania życzymy Gioele dużo sił, optymizmu i odwagi w kontakcie z drugim człowiekiem oraz radości z odkrywania nowej kultury. Mamy nadzieję, że pobyt w Polsce stanie się ważnym  i szczęśliwym punktem w historii jego życia!

 

Dariusz Bugajski

Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu

 


 
2   Giole przed umig

2009-2019 © Wszelkie prawa zastrzeżone.