We wtorek 4 października uczestnicy Dziennego Domu Pomocy wybrali się do Muzeum – Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Mimo ponurej październikowej aury, która przyćmiewała słońce, tak jeszcze obecne przed chwilą w miesiącach letnich, serca seniorów były rozgrzane pragnieniem odwiedzenia willi znanego przyrodnika i podróżnika, w której znajdują się zbiory etnograficzne, przyrodnicze, entomologiczne, religijne oraz ludowe rzemiosło.

To wyjątkowe miejsce zaszyte gdzieś w gąszczu domów jednorodzinnych, niczym wodospad ukryty w amazońskiej dżungli, skrywa w sobie ogromną ilość wiedzy o świecie. W posiadłości będącej muzeum można podziwiać eksponaty przywiezione z wielu wypraw naszego odkrywcy, m.in.: maski i rzeźby obrzędowe z Afryki, łuki i dmuchawki, motyle tropikalne z Ameryki Południowej, pająki, krokodyle, kajmany, skorpiony, żywą piranię w akwarium, a także kolekcję książek Arkadego Fiedlera – 32 tytuły w 23 językach. Za szybą wystawy widnieją stare wydania bestselerów np.: „Ryby śpiewają w Ukajali”, gdzie pisarz opisuje swoją wyprawę do Amazonii, czy „Kanadę pachnącą żywicą”. Jest też słynny „Dywizjon 303” upamiętniający bohaterską walkę polskich pilotów w Bitwie o Anglię. Warto podkreślić, iż pan Arkady był też reportażystą. Dzięki niemu pamięć o lotnikach pozostała w sercach i umysłach Polaków mimo, że fakt bohaterskich walk w przestworzach Wielkiej Brytanii jest często zapominany lub niewystarczająco doceniany przez zagraniczne źródła historyczne obrazujące dramat wojny. W oddzielnym budynku, na pierwszym piętrze znajduje się wystawa ukazująca działanie słynnego dywizjonu, zdjęcia pilotów, mundury, makieta lotniska, z którego startowały samoloty, a na parterze od 2003 roku zwiedzić można osobną ekspozycję pt. „Tajemniczy Świat Indian”.

 Ekspozycje wyłaniają się zwiedzającym również na zewnątrz. W ogrodzie bowiem znajdują się modele różnego rodzaju rzeźb i obiektów ważnych dla rozwoju poszczególnych cywilizacji na świecie. Chociażby Posąg Buddy, piramida Cheopsa, statek ”Santa Maria” Krzysztofa Kolumba w skali 1:1, Hawker Hurricane Mk I – brytyjski myśliwiec z II wojny światowej i wiele innych.

Stary dom rodziny Fiedlerów ukazuje się coraz to nowym pokoleniom, jako świadectwo wartościowej eksploracji świata, mieszczącej się w pragnieniu poznawczym człowieka. Spuścizna jaką pozostawił po sobie ten wybitny Polak dowodzi tezie ogromnego wpływu jednostki na całe pokolenia. Rodzina Pana Arkadego, a w szczególności synowie Marek i Arkady Radosław dzięki swoim podróżom i dbaniu o muzeum dają gwarancję, że pamięć o dokonaniach ojca pozostanie z nami długie lata.

Dzienny Dom Pomocy
Rafał Wójtowicz