We wtorek 14 września uczestnicy Dziennego Domu Pomocy w Swarzędzu zwiedzili Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Romana Kosteckiego w mieście stolarzy.

Skąd w mieście słynącym z produkcji mebli muzeum pszczelarstwa?

Należałoby sięgnąć do roku 1956 kiedy to profesor weterynarii Stanisław Kirkor przeniósł zorganizowany i prowadzony przez siebie Zakład Chorób Pszczół Państwowego Instytutu Weterynaryjnego z Gorzowa Wielkopolskiego do będącej od dwóch lat w granicach Swarzędza Nowej Wsi. Losy pana Romana zasługują na osobny artykuł gdyż to postać nietuzinkowa, oficer Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej i Polskich Sił Zbrojnych. W 1963 po śmierci profesora kierownictwo nad placówką przejął inny wybitny naukowiec, wówczas doktor nauk weterynaryjnych, Stanisław Kostecki.

Marzeniem nowego kierownika było utworzenie skansenu pszczelarskiego, co stopniowo wcielał w życie dostosowując ogród przyległy do terenu placówki badawczej. Kolejne marzenie już profesora Kosteckiego o utworzeniu muzeum zostało wcielone w życie w roku 1999.

Seniorzy z Dziennego Domu Pomocy mieli okazję poznać historię i rozwój bartnictwa polskiego potem przekształconego w pszczelarstwo jako bardziej nowoczesną formę hodowli pszczół. Wśród eksponatów znajdują się ule figuralne np. przedstawiające niedźwiedzie czy św. Ambrożego, architektoniczne – miniatura poznańskiej opery, ratusz w Poznaniu niegdyś zamieszkały przez „pasiaste owady”, skrzynkowe, słomiane, kadłubowe i kłodowe, w tym wydobyta z "królowej polskich rzek” barć wiślana datowana na rok 1472. Na zakończenie przesiąknięci wiedzą uczestnicy pośród lip, klonów, dębów, czy kasztanowców odpoczęli przy kawie i ciachu.

Skansen i Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu jest kolejnym dobrym przykładem przekształcenia starych przestrzeni w ciekawy projekt edukacyjno – przyrodniczy. Zebrane w placówce eksponaty są nieocenione pod względem wiedzy z dziedziny pszczelnictwa, stanowią bowiem żywy dowód historii rzemiosła zajmującego się hodowlą tych pracowitych stworzeń. Stworzeń które pożywiając się pyłkiem i nektarem kwiatowym zapylają jednocześnie odwiedzane rośliny. Pszczoły pełnią kluczową rolę w przyrodzie zapewniając ludziom i zwierzętom wyżywienie, dając przykład jak wiele korzyści powoduje działanie w grupie.

Rafał Wójtowicz
Dzienny Dom Pomocy

Grupa siedzi w muzeum tworząc koło. Pani przewodnik opowiada o historii tego miejsca.
Seniorzy podziwiają przez szybę żywe pszczoły zamknięte w obramowaniu drewnianym
grupa osób ogląda wystawę, w tle zdjęcia pionierów polskiego pszczelarstwa, z przodu ule architektoniczne
seniorzy relaksują się na ławeczkach w skansenie. Piją kawę. Dookoła jest piękna przyroda, rozmaite drzewa i sześć uli przedstawiających firury ludzkie.
Uczestnicy wycieczki siedzą i machają przed wejściem do skansenu i muzeum pszczelarstwa. Wszyscy są uśmiechnięci.