Dnia 02.07.2021. mieliśmy przyjemność gościć w Dziennym Domu Pomocy i Dziennym Domu Senior – Wigor w Swarzędzu pana Rafała ze „Strefy Pozytywnych Brzmień” specjalizującego się w grze na bębnach afrykańskich.

Djembe cóż to takiego?

Djembe [wym. dżembe] lub jembe – to instrument muzyczny z Afryki, stanowiący rodzaj kielicha jednomembranowego bębna. Membrana djembe wykonana jest zazwyczaj ze skóry koziej lub rzadziej z bydlęcej, w klasycznym wydaniu naciągniętej za pomocą specjalnie splatanego sznura.

Ten właśnie instrument jest pasją pana Rafała i warsztatem do pracy z ludźmi na zajęciach muzykoterapii aktywnej. Tak, tak, słowo „aktywnej” jest jak najbardziej zasadne gdyż seniorzy podczas warsztatów sami mieli okazję zaprzyjaźnić się z tymi wielkimi bębnami rodem z „czarnego lądu”. Prowadzący zaprezentował uczestnikom elementy rytmiki, podstawy gry na bębnach, naukę wybranych rytmów czy przybliżenie kultury muzycznej Afryki zachodniej.

W ten piątek „serca” placówek wsparcia dziennego przy ul. Sienkiewicza 21 zdecydowanie miały właściwy puls. Zaangażowanie pana Rafała , jego uśmiech na twarzy i dzielenie się przyjemnością obcowania z tym budzącym respekt instrumentem ze względu na swoją wielkość i brzmienie udzielały się mocno seniorom. Można było odnieść wrażenie że djembe jakby prowadzi sam osobę grającą na muzykoterapii, że umiejętności w tym przypadku odgrywają rolę zdecydowanie drugiego rzędu a liczy się przede wszystkim głębia wyrazu ludzkich emocji wydobywana z basowej membrany niczym ryk monumentalnych zwierząt sawanny.

Rafał Wójtowicz

Dzienny Dom Pomocy