ZMIANA ADRESU WWW w związku z przekształceniem Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu na Centrum Usług Społecznych, z dniem 01.01.2024 r. zmieni się także adres strony internetowej i adres poczty elektronicznej. Od stycznia 2024 r. wszelkie niezbędne informacje dostępne będą pod adresem: www.cusswarzedz.pl, a kontakt mailowy z siedzibą CUS będzie możliwy dzięki poczcie elektronicznej sekretariat@cusswarzedz.pl Numery telefonów nie ulegną zmianie.

 

17.01.2020. o godz. 12 00 w Dziennym Domu „Senior – Wigor” w Swarzędzu odbyło się wspólne kolędowanie uczestników wyżej wymienionej placówki i seniorów z Dziennego Domu Pomocy. Sala do terapii zajęciowej przyozdobiona w jeszcze świąteczne atrybuty wykonane przez uczestników na zajęciach plastycznych „pękała w szwach”. Klimatu spotkania dodawała piękna choinka, świeczki na stołach i oczywiście muzyka. Nietuzinkowy chór wspomagany akompaniamentem gitary akustycznej stworzył niezapomniany spektakl.

 

W piątkowe popołudnie można było się radować odśpiewaniem najpopularniejszych polskich kolęd jak i poznać krótki rys historyczny na temat ich powstania.

 

Okazało się na przykład że kolęda pt: „Dzisiaj w Betlejem” która powstała pod koniec XIX wieku, występuje również w wersji protestanckiej czy prawosławnej i do dziś dnia jest śpiewana na Białorusi i Ukrainie.

 

„Gdy się Chrystus rodzi” z kolei jest jednym z najstarszych utworów świątecznych. Jego powstanie datuje się na okres Baroku XVI i XVII, niestety autor tekstu czy muzyki jak w większości przypadków jest nieznany. Jedyny „wyłom” wśród polskich utworów bożonarodzeniowych stanowiła „Cicha noc”. Ta najpopularniejsza na świecie pieśń świąteczna powstała w Austrii i gdyby nie przypadek do dziś nie znalibyśmy autora. Historia głosi że król pruski Fryderyk Wilhelm krótko po wstąpieniu na tron w 1840 r. nakazał dyrektorowi królewskich koncertów, Ludwikowy odnaleźć autora tej cudownej pieśni. W poszukiwaniu kompozytora Ludwik udał się do Wiednia ale jego śledztwo nie przynosiło efektów. W drodze powrotnej przystanął w gospodzie gdzie usłyszał jak ptaszek w klatce nuci „Cichą Noc” !!! . Zapytawszy skąd jest ta ptaszyna otrzymał odpowiedź iż została zakupiona w opactwie w Salzburgu. W klasztorze nikt nie wiedział od kogo skrzydlate zwierzątko nauczyło się piosenki. I znowu stało się coś niezwykłego. Na obiedzie zorganizowanym przez mnichów „Wilhelmowy łowca” poznał pana Ambrożego, nauczyciela który żywo interesował się historią poszukiwań. Nauczyciel wyznał że być może pieśni nauczył ptaka pewien chłopiec z chóru w opactwie. Kilka dni później pan Ambroży stanął w oknie, które wychodziło na wewnętrzny dziedziniec szkoły i zaczął gwizdać melodię pieśni. Podstęp się udał. Pewien dziewięcioletni chłopiec usłyszawszy linię melodyczną, wykrzyknął: – O ptaszku, wróciłeś! I natychmiast pobiegł do klasy spodziewając się, że tam go zastanie. A tymczasem jaka niespodzianka! Chłopiec zdał sobie sprawę, że wpadł w pułapkę. Okazało się że tata chórzysty skomponował kolędowy hit a był nim Franz Gruber. Tekst do muzyki napisał ojciec Joseph Mohr, prywatnie przyjaciel pana Franza. I znów przypadek zadecydował o odkryciu ważnego historycznego faktu. Rozśpiewani i ubogaceni w wiedzę seniorzy z radością zakończyli spotkanie.

 

Wspólne śpiewanie pieśni bożonarodzeniowych było świetnym zwieńczeniem okresu świątecznego, a rodzinna atmosfera i wzajemny szacunek doskonale stworzyły kwintesencję integracji.

Rafał Wójtowicz

Dzienny Dom Pomocy

 

podczas kolęd  podczas kolęd  podczas kolęd